Yükleniyor...

DOĞRU REKLAM VERMENİN EN ÖNEMLİ 5 ADIMI!

DOĞRU REKLAM VERMENİN EN ÖNEMLİ 5 ADIMI!

DOĞRU REKLAM VERMENİN EN ÖNEMLİ 5 ADIMI!

REKLAM TEKLİFİ

Bir ürünün veya hizmetin pazarlamasında genellikle bir reklam teklifi kullanılmaktadır. Bu indirim de olabilir hediye de olabilir ama çoğu zaman ürün veya hizmet somut hali ile (spesifik değilse) pazarlanmamaktadır. İnsanlar genellikle duyguları veya korkuları ile hareket ettikleri için vereceğiniz teklifler onların dikkatini çektiğinde satın almada hızlı harekete geçmelerini sağlayacaktır. Fakat bu reklam tekliflerini planlarken kullancıların sizi tanıma seviyelerine göre alternatifler hazırlamanız da fayda olacaktır.

REKLAM KREATİFİ

Reklamını yaptığınız sektörde tek bir firma değilseniz, reklamınızı efektif olarak kullanmanız ve rakiplerinizin reklamlarından ayrılarak ön plana çıkmanız gerekir. Bunu yapmanın en etkili yolu da doğru şekilde hazırlanmış reklam görseli veya videosundan geçmektedir. Dikkat aralığının 3 - 5 saniye kadar kısa sürelere düştüğü şu zamanlarda dikkat çekici olmak en büyük kriterlerden biri durumuna gelmiştir. Reklamlarınız ilgi çekici olması hem kullanıcıları etkileyecektir hem de vermiş olduğunuz mesajı almalarını sağlayacaktır.

REKLAM METNİ

Doğru reklam metnini hazırlamak ve mesajı etkili bir şekilde iletmek, reklamların performansının artmasına yardımcı olacaktır. Reklam metinleri hazırlarken, A/B testleri yaparak reklam metinlerinin performansını ölçebilirsiniz.

Reklam metinlerini yazarken dikkat etmeniz gereken noktalar;

  • Klişe pazarlama cümlelerini kullanmayın.
  • Negatif cümle kalıplarından uzak durun.
  • Gereksiz sıfatlarla ürünü şişirmeye çalışmayın.
  • Abartı içeren metinlerden kaçının.
  • Gereksiz cümleleri metninize dahil etmeyin.

REKLAM HEDEFLEMESİ

Doğru hedef kitle oluşturma, reklam kampanyalarında ürünün veya hizmetin ilgili kişilere gösterilmesi açısından önemlidir. İnternet üzerinde milyonlarca kullanıcı bulunmaktadır. Ancak bunların sadece bir bölümü ürünlerinize ilgi gösterecektir. Hedeflemenin amacı da bu reklamların ilgili kişilere gösterilmesidir. Doğru hedef kitlenin belirlenmesi için ilk olarak rakip analizi yapıp yaptığınız analizler doğrultusunda hedef kitleleri test etmeye başlayabilirsiniz. Testler sonucunda sizin için en verimli hedef kitleleri belirleyip doğru reklam stratejisiyle başarıya ulaşabilirsiniz.

REKLAM GÜVENİLİRLİĞİ

Kullanıcıların bir çoğu ilk defa hizmet veya ürün alacakları platformun güvenli olup olmadıklarını araştırmak isterler. Bu araştırmalarını genel olarak sosyal medya ve arama motoru üzerinden firmayı inceleyerek gerçekleştirirler. Bu incelemeler sonucunda kullanıcının firmanıza tamamen güvenmesini sağlamaya dikkat etmeniz faydalı olacaktır. Bu aşama belkide en kritik aşamalardan birisidir. Çünkü bu noktada kullanıcılara yeterli güveni sağlamazsanız bundan önce yaptığınız tüm hedeflemelerin ve reklam stratejilerinin hiç bir anlamı kalmayacaktır.

Son Blog Yazılarım

Dijital pazarlama dünyasının en detaylı ve en güncel bilgileri için takipte kalın.