Yükleniyor...

EN ÖNEMLİ DİJİTAL PAZARLAMA METRİKLERİ!

EN ÖNEMLİ DİJİTAL PAZARLAMA METRİKLERİ!

EN ÖNEMLİ DİJİTAL PAZARLAMA METRİKLERİ!

ROAS

ROAS’ın Türkçe karşılığı “Reklam Harcamalarının Geri Dönüşü ya da Getirisi” anlamına gelmektedir. Bir reklamın gideri ile o reklam sayesinde doğan gelir göz önüne alınarak elde edilen ROAS değeri, reklamın sayısal performansını net bir şekilde ortaya koyar. ROAS değerini hesaplamak, tek başına çok bir anlam ifade etmez. Elde edilen ROAS değerini okuyabilmek, yorumlayabilmek ve analiz edebilmek gerekir.

Reklam Geliri / Reklam Maliyeti = ROAS

ROI

ROI’nin Türkçe karşılığı “Yatırım Geri Dönüşü ya da Yatırım Getirisi" anlamına gelmektedir. Belirli bir dönemdeki spesifik ya da genel bir yatırımın maliyetleri ve gelirleri arasındaki bir orandır. ROI hesabı yapmanız oldukça önemlidir. ROI hesabı ile kısaca; nereden, ne kadar kâr ettiğinizi öğrenirsiniz. ROI ölçümlemesi yaptığınızda, size kazanç sağlayan kampanyalarınızla verimsiz kampanyalarınızı birbirinden ayırabilirsiniz.

(Kazanç - Maliyet ) / Maliyet x 100 = ROI

CPM

CPM’in Türkçe karşılığı “Bin Gösterim Başına Maliyet” anlamına gelmektedir. Yani satın aldığınız reklamın 1000 kere gösterilmesi sonucunda ödeyeceğiniz maliyet anlamına gelir. Dijital pazarlamanın en temel metriklerinden biridir. CPM her mecraya, reklam modeline ve hedeflemeye göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin bir TikTok reklamının gösterim maliyeti ile Facebook reklamının gösterim maliyeti bir değildir.

Maliyet / Gösterim Sayısı x 1000 = CPM

CTR

CTR’ın Türkçe karşılığı “Tıklama Oranı” anlamına gelmektedir. CTR, reklamınızın aldığı bağlantı tıklaması sayısını reklamınızın aldığı gösterim sayısıyla karşılaştırır. İnternette reklam yayınlayan ve reklamların internet sitelerindeki diğer yönlendirme hedeflerinde oluşan trafiği nasıl artırdığını anlamak isteyen reklam verenlerin sık kullandığı bir ölçümdür. Bu ölçüm, bağlantı tıklamalarının gösterimlere bölünmesiyle hesaplanır.

Bağlantı Tıklaması / Gösterim = CTR

CPC

CPC’Nin Türkçe karşılığı “Tıklama Başına Maliyet” anlamına gelmektedir. Bu modelde, reklam veren bir tıklama için verebileceği maksimum fiyatı teklif eder. Bir reklam her gösterildiğinde sistemde bir dahili açık artırma başlatılır. Kalite puanı ve teklif ne kadar yüksek olursa, reklamın hedef kitleye gösterilme olasılığı o kadar yüksek olur. Burada ücretlendirme sadece reklama tıklayınca yapılır. Bu sayede şirketler reklam bütçelerini kontrol edebilir ve reklam kampanyalarına verilen tepkileri değerlendirebilirler.

Maliyet / Tıklama Sayısı = CPC

CPA

 

CPA’in Türkçe karşılığı “Edinme Başına Maliyet” anlamına gelmektedir. Pazarlama yöntemlerinde gerçekleşen eyleme göre ödeme yapmayı temsil eden bir yöntemdir. Tıklama ile dönüşüm arasındaki farkı düşündüğümüz zaman, gerçekleşen bir eylem üzerinden ticaret yapılması hem daha güvenli hem de daha karlıdır. CPA reklam modelinde belirlediğiniz bir eylem gerçekleştiğinde ücretlendirilme gerçekleştirilir ve e-ticaret siteleri için en kullanışlı modeldir.

Maliyet / Aksiyon Sayısı = CPA

CR

 

Conversion Rate’ın Türkçe karşılığı “Dönüşüm Oranı” anlamına gelmektedir. Conversion Rate, internet sitesini ziyaret eden tüm kişilerin, bu ziyaretlerde istenilen hedefi gerçekleştirmesinden elde edilen bir ölçümdür. Dönüşüm oranı üyelik, abonelik, ürün satışı, tıklama, form doldurma gibi farklı işlemleri içerebilir. Dönüşüm oranı, hedeflenen eylemi gerçekleştiren kişi sayısının, siteyi ziyaret eden kişilere bölünmesiyle ortaya çıkar.

Toplam Dönüşüm / Toplam Ziyaretçi = CR

CTA

 

CTA’in Türkçe karşılığı “Eylem Çağrısı” anlamına gelmektedir. CTA, web sitelerinde bulunan herhangi bir aracın anında teşvik yaratması ve kullanıcıların harekete geçmesini sağlamak amacıyla kullanılan bir pazarlama yöntemidir. CTA, pazarlama iletişimi mevcut ve potansiyel müşterilere satın alma amacı güderek ulaşmak için planlanan tüm eylemleri kapsar. CTA mesajları, bir sitenin sadık kullanıcılar edinmesinde önemli rol oynar. Bu nedenle satışa teşvik eden her uygulama önemlidir.

Son Blog Yazılarım

Dijital pazarlama dünyasının en detaylı ve en güncel bilgileri için takipte kalın.